Ból pęcherza moczowego – co może oznaczać i jak go leczyć?

Żadnych objawów chorobowych nie należy lekceważyć, więc jeśli czujesz, że z Twoim pęcherzem dzieje się coś niedobrego, to powinieneś jak najszybciej reagować. Szczególnie problemy z zapaleniem pęcherza dotykają panie. Zdecydowanie daje się im we znaki i utrudnia życie, warto więc poznać objawy, które powodują ból pęcherza moczowego i usunąć przyczynę ich powstawania.
Przeważnie ból pęcherza jest spowodowany zapaleniem dolnych dróg moczowych, który powodują bakterie. Tak naprawdę infekcję są w stanie wywołać zarówno drobnoustroje, które zasiedliły się w naszych miejscach intymnych, jak i takie które przyszły z zewnątrz.
Jakie są pierwsze objawy?
Nie da się nie zauważyć, że dzieje się coś niedobrego, ponieważ zapalenie dróg moczowych może dawać naprawdę silne i odczuwalne objawy. Przede wszystkim jest to utrudniający codzienne czynności ból w dolnej części brzucha. Zwiększa się także parcie na wizyty w toalecie, pomimo tego, że ilość moczu jest bardzo mała, wręcz znikoma. W dużej liczbie przypadków następuje również zwiększenie temperatury w granicach 38 stopni Celsjusza.
Jeśli tylko zauważysz u siebie podobne symptomy, to w żadnym wypadku nie ignoruj takich sygnałów. Z czasem infekcja może swoim zasięgiem objąć również nerki, co w skrajnych przypadkach prowadzi do ich trwałego uszkodzenia.
Samodzielne próby leczenia
Od momentu zauważenia pierwszych objawów można spróbować samodzielnego leczenia. Jednakże jeśli po 1-2 dniach nie odczujesz żadnej wyraźnej poprawy, to koniecznie będziesz musiała zwrócić się do lekarza, który zaleci kolejne badania. Zazwyczaj wykonuje się ogólne badanie moczu oraz posiew z antybiogramem. W ten sposób można dokładnie zidentyfikować bakterie i zastosować dobry lek. Przeważnie jednak lekarz przepisze Ci antybiotyk jeszcze zanim dostanie do ręki badania. Zazwyczaj jest tak, że nieskomplikowane infekcje można wyleczyć lekarstwem z tzw. Grupy chinolonów. Już jego zastosowanie może przynieść dobre efekty i zażegnać problem. Ewentualnie po otrzymaniu wyników badań leczenie będzie zmieniane, aczkolwiek to już zależy w dużej mierze od tego, co tam wyjdzie.
Nawroty choroby
Musisz wiedzieć, że infekcje dróg moczowych bardzo często powracają. Czasami jest tak, że partnerzy płciowi zarażają się nawzajem nie wiedząc o tym. Przeważnie leczenie podejmuje kobieta, ponieważ to właśnie u niej będzie łatwiej dochodziło do zarażenia. Dopóki jednak przyczyna nie zostanie znaleziona, to niestety kolejne kuracje będą dawały bardzo mierne efekty, nawet pomimo powtarzania.


Dodaj komentarz