Informacje o Majorce, które warto znać

W zachodniej części Morza Śródziemnego położony jest archipelag Baleary. Jedną z wysp wchodzących w skład archipelagu jest Majorka. Powierzchnia wyspy to 3600 kilometrów kwadratowych. Ukształtowanie powierzchni wyspy w przeważającej części jest górzyste. Na wschodzie Majorki wznosi się pasmo Serra de Llevant, na zachodzie Serra de Tramuntana. Oba pasma rozdzielone są pasem nizin.

Linia brzegowa wyspy jest bardzo urozmaicona. Niewielkie, piaszczyste zatoki sąsiadują z urwistymi, potężnymi klifami. Wyspa słynie ze pięknych w dużej mierze piaszczystych plaż. Stolica wyspy Palma de Mallorca została założona przez Rzymian. Nosiła wówczas nazwę Palmaria.

Turystyka zaczęła bardzo mocno rozwijać się na wyspie dopiero w latach 50. XX wieku. Dzisiaj jest ona jednym z największych ośrodków turystycznych na świecie. Wyspę odwiedzają nie tylko miłośnicy słonecznych kąpieli, ale także amatorzy nurkowania. Majorka przyciąga także graczy w golfa, miłośników sportów wodnych i jazdy konnej. Na wyspie można zwiedzać liczne zamki, kościoły i twierdze.


Dodaj komentarz